1869 Society

This honor roll is reflective of the 2017 fiscal year, which spanned July 1, 2016 – June 30, 2017.

Anonymous
Wilbert D. Abele ’61  
Allison M. Arinaga ’17
Laura J. Armstrong
Axiom Data Corporation
Christy L. Barilotti ’01
William H. Barnaby ’64
Barnes & Noble College Booksellers
Lawrence Barocas
John R. Barr, Sr. ’65
Mildred A. Barr
Jane A. Barth
Richard T. Baskin ’78
Deborah Glassmoyer Beck ’66
Robert Y. Beesburg, Jr. ’84
Floyd K. Berk ’57
Jill A. Berle ’70
H. Russell Bernd, Jr. ’50
S. Brock Blomberg
David E. Bloom ’87
John G. Bolger ’85
H. George Bonekemper ’64
Patricia Clark Bowman ’73
Thomas Bowman
Deborah Butzbach Brackin ’93
Phillip S. Brackin, Jr. ’95
Theodore P. Brandston ’11
Stefana A. Brintzenhoff
Janet L. Brown ’79
Stephen V. Brown ’63
Carl V. Buck III ’84
Elizabeth A. Burns ’12
Frank L. Caiola ’64
Brian J. Callaghan II ’03
Leigh Maggi Callaghan ’03
Daniel W. Callahan ’07
Kathleen Callahan ’11
Renee J. Cardone
Barbara Crawford Carter ’52
Leila H. Carter
Michael L. Carter
Marilyn Durn Chapis ’56
Nicholas J. Chapis ’55
Abbie R. Cichowski ’10
Cynthia Cole ’74
Ann Royer Coleman ’52
Nancy E. Coleman ’68
Nancy Pearlstine Conger
Conger Family Foundation
Terry Connell ’72
Barbara C. Cornish
David A. Cornish
Francis M. Correll, Jr. ’83
Patricia Richards Cosgrave
Ruthann Connell Couch ’73
Audrey Rittenhouse Cox ’53
Gerry W. Cox, Jr. ’55
Margaret Follet Cristofalo ’59
Amanda M. D’Uva ’16
Nancy Bare Davis ’51
Susan A. DeCourcey ’88
Helene Fennimore Delaney ’83
Joan Bardusch Denne ’61
Frederick O. DeSieghardt
Joseph M. DeSimone ’86
Suzanne DeSimone
Josiane DeSousa
Donald G. Devonshire ’53
Diamond Ice Foundation
Frank G. DiMeglio ’08
Patricia Curry Donovan ’89
Sue Berger Dorn ’58
The Downs Fund of The Philadelphia Foundation
John and Edith Downs Memorial Trust
Georgette Griffith Druckenmiller ’71
Ronald L. Druckenmiller
Lane R. Dubin ’90
George E. Dupont ’70
Nathaniel J. Dysard ’06
Brooks Eden
Eden Charitable Foundation
Lori L. Engler ’96
David M. Epstein ’85
Judith Nagle Eshleman ’59
ExxonMobil Foundation
Fernando Fajardo
Nancye Schoen Falzon ’80
Brett E. Felgoise ’17
Judith Abramson Felgoise
Marc L. Felgoise
Rodger A. Ferguson, Jr. ’83
Vincent J. Ferrari ’82
John M. Fessick ’85
Fidelity Charitable Gift Fund - Andrew G. Street
Fidelity Charitable Gift Fund - Bernard and Marion Newton
Fidelity Charitable Gift Fund - Cynthia A. Fisher
Fidelity Charitable Gift Fund - Myers Family
Cynthia A. Fisher ’83
James J. Fitzgerald IV
Marie Seiner Fleming
Robert W. Fleming, Jr. ’62
John N. Forrest, Jr. ’60
Kathy Fraker
George R. Freeland ’67
William M. Fynan ’53
Chenyu Gao ’17
Carl F. Geuther ’67
Brendan P. Gifford ’11
The Glen Limited Partnership
Harriet Metzgar Gould ’68
John S. Gould ’66
Francis Grey ’17
Thomas P. Group ’06
Carol K. Haas ’70
Averill C. Haines ’67
Doris Felty Hallman ’46
Norman P. Harberger ’50
Jennifer A. Harpel ’92
Gene Fillman Hauseman ’39
Peter Haynicz ’58
Carol Wasserman Heinsdorf ’72
Frank S. Hennessey ’88
Glenn Hieshima
Lisa Geiger Hinkel ’83
Mark H. Hinkel ’85
Judy R. Hoak
Henry F. Hofmann, Jr. ’65
Earl J. Hope ’83
Linda S. Hope
Peter M. Hotz ’83
Philip H. How ’56
Winifred Pattison Howse ’50
IBM
Eric Jacobsen
Johnson & Johnson Family of Companies
Jeffrey R. Jowett ’77
Suzanne Kairo
Robert & Marie Keehn Fund of Greater Cincinnati Foundation
Robert E. Keehn III ’70
Keith S. Kemper ’79
James S. Kemper Foundation
Stephanie Hicks Kilkenny ’93
Barbara Klausner
Calvin Klausner
Juliette N. Knight
Kathleen Young Knoebel ’73
Jacob D. Kohler ’13
Russell Krause ’06
Ronald W. Kreis ’64
Howard L. Kriebel
Martha Bean Kriebel ’56
Heather Lang ’01
Nancy J. Larkin
Walter F. Larkin ’57
Dr. Henry P. & M. Page Durkee Laughlin Foundation
Katharine A. Lechleitner ’12
Aaron C. Leitner ’12
Stephen D. Lemson
Suzette A. Lemson
George W. Lilley, Jr. ’65
Audrey Kriegman Lintz
David I. Lintz ’66
Caroline Schea Lloyd ’68
Elizabeth Tadley Lockhart ’60
Stephen P. Lockyear ’69
Joseph Lomanto, Sr.
Stephanie Lomanto
James J. Lorimer ’49
Marc J. Lowenberg ’92
Ally Lu ’17
Ann Helfferich Mackenzie ’77
Graham C. Mackenzie ’74
Michael C. Marcon ’86
Lynne K. Markman
Michael P. Markman
Cheryl Beadle Marple ’70
James Marsteller
Jill Leauber Marsteller ’78
Thomas M. McCabe ’59
Gilder Lewis McCarroll ’79
Elizabeth Foulk McCrohan ’77
Brian F. McEvily ’06
Emily Malinowski McEvily ’07
Kelsey M. McNeely ’05
Merck & Co., Inc.
Jayne Sugg Miller ’66
Gabriel Moliken
Laura Moliken
Jane Zulick Moore ’44
Jeff Moore
Eugene T. Morita ’58
Michele Benfer Moyer ’90
Daniel Myers
Janet Myers
Luke G. Nelligan ’85
New York Life Foundation
Marion Stutzke Newton ’67
Anthony J. Nienius ’16
James R. Nierman
Deborah Olsen Nolan
James D. Nolan
Elizabeth O’Neil
John E. O’Neil
Nancy White Opalack ’71
Anne Stauffer Papa ’66
Annette Parker
Donald E. Parlee ’55
Joan Bradley Parlee ’57
Shailesh Patel
Robert A. Peddle ’70
Marina Torres Peele ’06
Sabir M. Peele ’08
Kathleen Sinclair Pegg ’46
Carly Chiriano Piotrowicz ’07
Michael T. Piotrowicz ’78
Pamela Kelley Piotrowicz ’80
Michael A. Pizzi ’96
Elizabeth S. Poehlman
Paul E. Poehlman ’63
Harry S. Polsky ’66
Joseph W. Pooler, Jr. ’87
Susan Pauley Poppiti ’99
William C. Pratt ’63
Precision Kilogram LLC
Princeton Area Community Foundation, Inc.-Debbie Ryan Fund
Prudential Foundation
Timothy B. Rafter ’17
Bruce B. Rambo ’63
Constance Bartholomew Reeves ’48
Marjorie Ross Reinhardt ’55
Ronald J. Reinhardt ’56
Carla M. Rinde
Jonathan E. Rinde
Lee Rambo Robinson ’75
Warren L. Robinson, Jr. ’74
Patricia A. Rodenbaugh
Newton C. Ruch ’58
Deborah A. Ryan ’75
S&P Global
Adam J. Sager ’90
Lawrence S. Sager ’63
Phyllis B. Sager
Stephanie Sager
Sara A. Scanlan ’86
Scott A. Schollenberger ’00
Philip M. Schubert, Jr. ’91
Brian E. Schultz ’06
Courtney Root Schultz ’06
Victoria S. Senger ’16
Augusto F. Serafin
Shell Oil Company
Leslee Silverman Tabas ’76
Ann Wertz Skeath ’56
Christian P. Sockel ’93
Jennifer R. Sockel
Eugene Spencer
Robert J. Spennato ’85
Ellen J. Staurowsky ’77
Edward J. Stemmler
Joan K. Stemmler
Shellie Stoddard
Andrew G. Street ’60
Keith L. Stryker
Nina Booz Stryker ’78
Brian W. Sullivan ’77
Hildred Drumm Sullivan ’76
Harriette S. & Charles Tabas Foundation
Takeda Pharmaceuticals North America, Inc.
The Walt Disney Company
Carol Heffelfinger Thesieres ’61
David T. Tobias
Mary Rose Tobias
Emma Lou Mason Todd ’49
John W. Tomlinson ’58
Joy Tomlinson
Vanguard Charitable - John & Mildred Barr Fund
Vanguard Charitable - The Papa Family Fund
VISA Givingstation
The W. W. Smith Charitable Trust
Andrew P. Wack ’87
Katrina Steffy Wack ’90
The Wakefield Fund of The Philadelphia Foundation
Mary Warden
Thomas M. Wendel ’60
Douglas H. West ’93
Don M. White ’63
Roger V. Wiest ’62
Sandra Wood Wilkes ’71
Lucien T. Winegar
Barbara A. Witzel ’55
Kristin K. Wonderling
Robert C. Wonderling
Barbara Gattiker Wood ’61
Irwin B. Wood
Eboni J. Woodard ’02
A. Judd Woytek ’92
Maria Costa Woytek ’92
Charles W. Yeiser
Ruth S. Yeiser
Joshua Yurfest
Craig B. Zaehring ’63
Jan E. Zanger ’80
Karen Wanner Zelley ’67
Lee S. Zelley ’65
William J. Zimmer, Jr. ’63
Kevin A. Zufelt ’11

* denotes deceased